Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

ÇAYYOLU ve ÜMİTKÖY ADI NEREDEN GELİYOR?

 

Ankara’nın Aydınlık Yüzü Çayyolu

Köyün eski adı Kutuğun'dur. Yaklaşık 400 yıllık bir köydür. Bölgedeki ilk kamulaştırma 1947 ve 1959 yıllarında Eskişehir yolu çevresinde Silahlı Kuvvetler tarafından yapılmıştır. 1967 yılında Çayyolu olarak yetiştirilen Kutuğun Köyü Alacaatlı, Bağlıca, Yapracık köyleri ile Beytepe ve Zırhlı Birlikler Okulu ile çevrili 15-20 haneli tarım ve hayvancılıkla uğraşan, geniş araziye sahip tipik bir Anadolu köyü görünümündeydi.

1968 yılından itibaren bölge şehirleşme ve yapılaşmaya açılmıştır. Bölgede ilk kooperatif Bayındırlık Bakanlığında çalışan bir grup memurun kurduğu Büyük Ümit İşçi Konut Yapı Kooperatifidir. Ümitköy adı anılan kooperatifin kurucusu ve bir süre başkanlığını yürüten Ümit İnceefe’den gelmektedir... 1980'lere kadar köy halkı şehir merkezinde yaşarken imarlaşma ile beraber köye geri dönüş başlamıştır. 

Köyün tanınmış aileleri Arslan ve Koç sülalesidir. 1950’li yıllarda Kutuğun adıyla bilinen bugünkü Çayyolu Köyü, buraya adını veren çayında balık tutulan ve Ankara’nın piknik yapmak ve köyde üretilen taze yumurta ve süt gibi ürünleri satın almak amacıyla genellikle hafta sonlarında ziyaret edilen mesire yeriydi.

1990'lardan sonra...

Bir de şimdiki halini tanıyalım; Siteleri, evleri, apartmanları, rezidansları, bir çok gözde restaurantları, barları, cafeleri, parkları, bahçeleri ve en önemlisi sinema ve de tiyatrosuyla Ankara’nın en gözde semti olmuştur. Modern şehircilik örneğini Çayyolu’nda görebiliyoruz. Sitelerin bahçeleri bakımlı ve hepsinin otoparkı var. Bu da görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyor. Parklarımız çoğaldı, evlerimizin önündeki yeşilliklerin yanısıra parklarımızdaki  ağaçlarımız büyüdü, daha da güzelleşti. Şimdi sıra bizlerde bu güzelliklerin kıymetini bilip, korumak, daha güzelini yaratmak…

Ancak olumsuzlukları da belirtmek gerekir ki, Çayyolu’muzun çirkinleşmesine, sıradanlaşmasına izin vermeyelim. İlk başta bina yoğunlukları artırıldı. Yazımın ilk satırlarında da yazdığım gibi Çayyolu balık tutulan içinden çay’ların geçtiği bir yerdi. Bunların hepsi kurutuldu. Üzerlerine ya park ya da binalar dikildi. Bu alanlar korunarak  modernize edilseydi,  diğer yerleşim yerlerinden farklı bir mimari yaratılsa idi daha bir dikkat çekici olmaz mıydı? Hafta sonları Safranbolu, Beypazarına kaçmak yerine eskiden piknik için gelenlere, daha çok alternatif yaratılmış olarak, daha fazla kişi gezmek için buraları tercih ederdi. Artık değiştiremeyiz. Olanı koruyup yeşil alanların tükenmesine izin vermemeliyiz. Çevresinde akaryakıt istasyonu olmasına rağmen ağaçlandırılacak alanlara istasyon yapılmasına göz yummamalıyız. Şu sıralarda bir başka sıkıntı da ulaşım sorunu. Metronun hizmete girmesiyle sorun azalacağına arttı. Henüz tamamlanmadan seçim nedeniyle apar topar açıldı. O yüzden sürekli sorun çıkmakta. Ayrıca metro gece çalışmamakta. Otobüslerde kaldırıldığı ve de dolmuşların azlığı nedeniyle gece Çayyolu’na ancak özel arabanızla veya taksi ile gelebilirsiniz.

Çayyolu’muzda güzelliklerin korunması, geliştirilmesi, sorunların dile getirilmesi için muhtarlarımızla iletişim halinde de olmalıyız. Muhtarlarımız, bizim seçtiğimiz kişi ve temsilcimizdir. Birlik, beraberlik içinde güç birliği yaparsak, ancak başarılı oluruz. O yüzden sitemize Muhtarlarımızın iletişim bilgilerini koyduk. İsteyen ulaşabilir. 

Yaşadığımız yerler sahiplerinden izler taşır, karakterimizi gösterir. Şimdi buraları zevkimize ve rahat yaşamamıza göre düzenletmenin zamanı. Çirkinliklere izin vermemenin zamanı. Ankara’nın gri görüntüsünün aksine renkli bir ruhla, birbirinden güzel çiçeklerle donatılmış, yeşilin tonlarını buluşturacağımız bir Çayyolu yaratalım…

Daha güzel yarınlara… 

Güner Çetin
ÇADER Bşk. Yard.

 

Coğrafya

Ankara merkeze 20 km uzaklıktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri

1993 yılı itibarıyla 20.918

2012 yılı itibarıyla: 167.000

Ekonomi

Köyün ekonomisi eskiden tarım ve hayvancılığa dayalıydı. Ankara merkezine eklemlenen büyük bir yerleşim biriminin merkezinde kalması nedeniyle, günümüzde bu ekonomik faaliyetler neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır.

Koordinatlar: 39.88637823927167°′N, 32.696921825408936°′E